Serwis agencyjny
Czwartek, 21 czerwca 2018 
4:14
Czwartek, 21 czerwca 2018 
4:14

Białystok: ruszyły zapisy na Ekumeniczną Pieszą Pielgrzymkę do Wilna

11 miesięcy temu Białystok poniedziałek, 17 lipca 2017 15:25

Dziś ruszyły zapisy Ekumeniczną Pieszą Pielgrzymkę z Białegostoku do Wilna, która wyruszy już po raz 25. Trasa przebiegnie przez Polskę, Białoruś i Litwę, a modlitwa w Wilnie wpisze się w tym roku w obchody 90-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Pątnicy wyjdą na szlak 16 sierpnia a do Ostrej Bramy dotrą 24 sierpnia.

Białostocka Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka do Wilna po raz pierwszy wyruszyła w 1993 r. z inicjatywy ks. Jana Filewicza. Każdego roku bierze w niej udział kilkuset wiernych z różnych stron Polski oraz innych krajów. Dołączają do niej także pielgrzymi z Grodna. Wśród pielgrzymujących jest wielu ludzi młodych. Hasłem tegorocznej Ekumenicznej Pieszej Pielgrzymki do Wilna są słowa "Będziesz miłował", a jej trasa przebiega przez tereny Polski, Białorusi i Litwy.

Jest to dla nas wielkim powodem do radości, że pomimo innego stylu życia, nieraz i wygody, i luksusu jest nas każdego roku więcej; że jest to pielgrzymka, która przeżywa rozkwit - pisze w imieniu organizatorów kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Żuk. – Po drodze spotykamy się z wielką uprzejmością ludzi, którzy dzielą się swoim świadectwem wiary, chęcią wyjścia z pomocną dłonią drugiemu człowiekowi, a także razem z nami przeżywają swoje trudności. My, jako pątnicy, nie pozostajemy obojętni, zabieramy ze sobą do plecaka wszystkie intencje - zapewnia ks. Żuk.

W tym roku 25-lecie ekumenicznej pielgrzymki zbiega się z jubileuszem 90-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Konferencje, które pomogą uczestnikom poznać temat tegorocznej wędrówki, przygotowuje pallotyn ks. Krzysztof Kralka.

Podobnie jak w poprzednich latach, wspólne pielgrzymowanie rozpocznie się Mszą św. 16 sierpnia o godz. 5.30 w białostockiej katedrze. W ciągu 9-dniowej wędrówki, pielgrzymi pokonają dystans ok. 300 km. Do Wilna dotrą 24 sierpnia ok. godz. 15.00. Po powitaniu odprawiona zostanie Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Zwieńczeniem wspólnej wędrówki i modlitwy będzie Msza św. odprawiona 25 sierpnia w katedrze wileńskiej.

Ks. Żuk zwraca uwagę, że pielgrzymka powstawała w trudnych czasach a początki nie były proste. "Wielu ludzi poświęcało swój czas i starania o to, abyśmy mogli teraz pielgrzymować przez tak piękną trasę. Jako pielgrzymi chcemy to w jakiś sposób zrekompensować. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy byli choć jeden raz na pielgrzymce na wspólny apel dziękczynny, który odbędzie się 17 sierpnia ok. godz. 18.30 w Kuźnicy Białostockiej" - zachęca ks. Żuk.

Zapisy na pielgrzymkę potrwają od 17 lipca do 4 sierpnia. Zapisać się można osobiście w Biurze Pielgrzyma przy parafii Ducha Świętego w Białymstoku (ul. Sybiraków 2, 15-204 Białystok), bądź wypełniając formularz na stronie internetowej: www.wilenska.bialystok.pl lub pod nr tel. 579-553-753.

Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl

wilenska.bialystok.pl, abd / Białystok

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 lipca 2017
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas